ANA SAYFA     KURUMSAL     SERVİS     YEDEK PARÇA    GALERİ     İKİNCİ EL     İK     İLETİŞİM  
 

 
 
     
  Temsa operatör eğitimlerine devam ediyor  
     
 
Temsa operatör eğitimlerine devam ediyor

Temsa İş Makineleri, Komatsu operatörlerine G sınıfı operatör ehliyeti eğitimi vermeye devam ediyor. Her ay ortalama 35 kişilik bir gruba verilen eğitim 2 gün sürüyor. Makine Mühendisleri Odası’nın (MMO) da destek verdiği eğitimin sonunda başarılı olan kursiyerler G sınıfı operatör ehliyeti alıyorlar. 

G sınıfı operatör eğitimi hakkında bilgi aldığımız Temsa Eğitim Sorumlusu Sertaç Varol, G sınıfı ehliyetlerin iş makinesi kullanmak için gerekli olan ehliyet sınıfı olduğunu belirterek, operatörlerin bu belgeyi hak edebilmeleri için birtakım resmi prosedürleri ve sınavları yerine getirmeleri gerektiğini belirtti. 

“Temsa olarak biz bu prosedürlerin yerine getirilmesinde, Komatsu operatörlerine maddi ve manevi olarak destek veriyoruz” diyen Sertaç Varol, eğitimin Makine Mühendisleri Odası’nın (MMO) desteği ile düzenli olarak her ay Temsa Techno Center’da kendisi ve MMO eğitimcilerinden Muzaffer Özcan tarafından verildiğini kaydetti. 2 gün boyunca toplam 60 saat teorik ve pratik eğitim verdiklerini aktaran Varol, “Sektörümüzün en büyük sıkıntısı operatörlerimizin ehliyet sahibi olmaması ve bundan dolayı olabilecek iş kazalarına karşı operatörlerin ve işletmelerin kanun önünde suçlu duruma düşmeleri. Temsa olarak amacımız Komatsu operatörlerine veya Komatsu operatörlüğüne aday kişilere G sınıfı iş makinesi kullanım ehliyeti kazandırma” diye konuştu. 

Sertaç Varol sertifika eğitimi başvuruları hakkında şu bilgileri verdi: “İlk olarak başvuru yapacak operatörlerin Komatsu makinelerden herhangi birini ehliyetsiz olarak kullanıyor veya yakın zaman içinde kullanacak olması gerekiyor. Daha sonra Temsa yetkili satış temsilcilerine veya yetkili servislerine başvuruda bulunmaları gerekli. Başvurular merkezce değerlendiriliyor ve seçilen operatörler eğitime davet ediliyor.”

Teorik eğitimin normal koşullarda 1 hafta veya yaklaşık 60 saat sürdüğü bilgisini veren Sertaç Varol, operatörlerin mevcut işlerinin aksamaması nedeniyle bu eğitimi sıkıştırıp 2 günde tamamladıklarını söyledi ve ekledi: “Türkiye’nin her ilinden İstanbul’a gelen operatörler burada otelde 2 gece misafir ediliyor ve tüm otel, yemek, ulaşım ve ehliyet masrafları Temsa tarafından karşılanıyor.”

Eğitim sürecinde operatörlere Komatsu makine modellerinin teknik özellikleri, bakım önlemleri, makinelerin doğru, ekonomik ve emniyetli kullanım özellikleri ile emniyet ve kazalar hakkında bilgiler verdiklerini söyleyen Varol, şöyle devam etti: “Eğitimin ardından operatörler tercih ettikleri Komatsu makine modelini seçerek (ekskavatör, yükleyici, dozer, greyder, beko-loder) yazılı sınav ve direksiyon sınavına giriyorlar. Başarılı olan operatörlerimizin belgeleri ve sınav sonuçları, MMO Beyoğlu Şubesi’ne gönderiliyor, yaklaşık 10 gün sonra G sınıfı ehliyet sertifikalarımız alınıyor ve belgeler operatörlerimize teslim ediliyor. Bu belgeler iş makinesi kullanımı için yeterli. Ancak operatörlerimiz mevcut ehliyet belgelerinin yanına ‘G’ işaretini eklemek istiyorlarsa bizden almış oldukları ‘G sınıfı Ehliyet Sertifikası’ ile beraber bağlı bulundukları ilin Trafik İşleri Dairesi’ne başvuruda bulundukları takdirde ehliyet belgelerine ‘G’ işaretini ekletebilirler.

2008 yılında toplam 5 gruba eğitim verdik. Her ay bir grup olmak üzere, her grupta yaklaşık 30 operatörümüze G ehliyet sertifikası kazandırıyoruz. 2008 yılında hedefimiz yaklaşık 360 Komatsu Operatörüne G sınıfı ehliyet sahibi yapmak.

2009 yılında bu eğitimlerin sıklığını ve kapasitemizi artırmayı planlıyoruz. Gelecekte daha çok uygulamaya yönelik, daha yararlı eğitimler yapmak için çalışmalarımıza durmadan devam ediyoruz. Temsa’nın bu konudaki tek amacı Komatsu operatörlerine ‘G’ belgesi kazandırmak ve onları geleceğin en iyi Komatsu Operatörleri yapmak. Temsa bu konuda bir ilk oldu, umarız diğer firmalarda bu yolda çalışmaları olur.”

 

 


Etiket : İş Makinaları Operatörlüğü, operatörlük eğitimi
 
 

Copyright © 2006 - 2013 Kartal İş Makinaları | Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.